Filmy
Czwarty król (1985)

Ocena ogólna:  Bardzo dobry (+4)

Tytuł oryginalny
The Fourth Wise Man
Data premiery (świat)
30 marca 1985
Rok produkcji
1985
Gatunek
Dramat/Familijny
Czas trwania
72 minuty
Reżyseria
Michael Ray Rhodes
Scenariusz
Tom Fontana
Obsada
Martin Sheen, Alan Arkin, Eileen Brennan, Ralph Bellamy, Harold Gould, Adam Arkin, Lance Kerwin, Sydney Penny
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Czwarty Król (a właściwie czwarty mędrzec, zgodnie z oryginalnym tytułem) to opowieść o nieznanym historii koledze trzech mędrców, którzy podążyli za Gwiazdą Betlejemską i odnaleźli małego Jezusa Chrystusa. Rzec można taka powiastka o „spóźnialskim mędrcu nieudaczniku”. Jej bohaterem jest uczony Pers Artaban, który ze swymi przyjaciółmi – Kacprem, Melchiorem i Baltazrem ustala prawdopodobny czas i miejsce przyjścia na świat Króla Królów. Artaban sprzedaje wszystko, co posiada i za większość tak pozyskanych pieniędzy kupuje dary dla Króla, którego szuka – wielkiej wartości rubin i perłę. Zabiera też ze sobą wiernego i pragmatycznego sługę, niewolnika o imieniu Orontes. Jednakże w drodze do umówionego punktu, gdzie czekać mają na Artabana pozostali mędrcy, napotyka on rannego żebraka, któremu dzięki swej wiedzy medycznej pomaga wyzdrowieć. Przez swoją dobroć spóźnia się jednak na umówione miejsce. Okazuje się, że przyjaciele, nie mogąc dłużej zwlekać, wyruszyli do Judei bez niego. Uparty Pers nie zamierza jednak zawrócić do ojczyzny, lecz postanawia na własną rękę odnaleźć oczekiwanego Mesjasza, wierząc, że spotkanie z Nim nada sens jego życiu …

Film ten jest pięknym przykładem kina inspirowanego Pismem świętym. Sama ta opowieść jest oczywiście tylko ludzką fantazją, ale z rodzaju tych, które nie wypaczają biblijnych prawd i przesłania Ewangelii, a raczej w kolorowy sposób przybliżają je masowemu odbiorcy, zachęcając do sięgnięcia po samo Słowo Boże. „Czwarty król” to opowieść, która z powodzeniem może być polecana całym rodzinom, od najmłodszych widzów po najstarszych. Tym bardziej że nie ma tu przykładowo takich wątpliwych elementów jak krwawa przemoc. Twórcy filmu świetnie poradzili sobie ze scenami, które obrazują pewne drastyczne wydarzenia (np. rzeź dzieci w Betlejem, czy Ukrzyżowanie), nie pokazując samych scen mordu.

Nie wdając się w dalsze opowiadanie fabuły, warto pochwalić scenariusz filmu za jego logiczność, spójność, zwięzłość i wymowność jednocześnie. Plusami tego obrazu są nadto rysunek postaci i gra aktorów.

imdb.com

Przede wszystkim jednak jest to film o głębokiej wymowie. Pokazuje on, że Królestwo Boże jest dla ludzi ubogich duchem. Główny bohater woli bowiem podążać choćby za nikłą nadzieją Prawdy niż wracać do pustego życia w bogactwie i zaszczytach. Nadto film ten jest jasną ilustracją słów Pana Jezusa, które kieruje On do pewnej grupy ludzi:  „Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”. Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?” A Król im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 34-41).

Opowieść ta pokazuje również, że nieosiągnięcie postawionych sobie kiedyś celów i porażka w realizacji planów, nawet tych dobrych i chwalebnych, niekoniecznie musi oznaczać klęskę człowieka. Ba, paradoksalnie może być większym sukcesem. Odpowiedź na pytanie, jak to możliwe, znajduje się w tym filmie. Zachęcamy więc jeszcze raz do prześledzenia tej krótkiej, acz treściwej opowieści.

Marzena Salwowska

Ps. Powyżej opisany film można legalnie obejrzeć pod następującym linkiem internetowym: https://katoflix.com/film/czwarty-krol

27 grudnia 2019 13:30