Filmy
Czas krwawego księżyca

Ocena ogólna:  Dobry ale z bardzo poważnymi zastrzeżeniami (+1)

Tytuł oryginalny
Killers of the Flower Moon
Data premiery (świat)
20 maja 2023
Data premiery (Polska)
20 października 2023
Rok produkcji
2023
Gatunek
Dramat
Czas trwania
206 minut
Reżyseria
Martin Scorsese
Scenariusz
Eric Roth, Martin Scorsese
Obsada
Leonardo DiCaprio, Lily Gladstone, Robert De Niro, Jesse Plemons, Tantoo, John Lithgow, Brendan Fraser, Jason Isbell, William Belleau, Cara Jade Myers, Janae Collins, Jillian Dion, Tatanka Means, Scott Shepherd, Louis Cancelmi, Yancey Red Corn, Everett Waller
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten został oparty na prawdziwej historii indiańskiego plemienia Osagów, którego członkowie przed 100 laty w wyniku odkrycia na ich terenach bogatych złóż ropy naftowej, stali się jednymi z najbogatszych mieszkańców USA. Niestety fakt ten poskutkował serią mniej lub bardziej tajemniczych śmierci Osagów, za którymi stała szajka Białych ludzi, którzy w ten sposób chcieli przejąć prawa do wydobywania ropy na ich ziemiach. W filmie zostaje to pokazane na przykładzie działań Williama Hale i Ernesta Burkharta (wuja i siostrzeńca) opracowujących oraz wdrażających plan nabycia 13 indywidualnych praw do wydobywania ropy (oczywiście za pomocą morderstw popełnianych na Osagach).

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film ten może, w ostateczności, być przez nas oceniony na najniższą z pozytywnych ocen, a więc „+1”. Jego reżyser zmarnował bowiem szansę na pokazanie w sposób wyrazisty tradycyjnego motywu walki dobra ze złem, gdyż koncentrując się w nim na działaniach złych postaci, jedynie na marginesie pokazał tych, których można by nazwać mianem „dobrych gości” (w tym wypadku agentów FBI). A przecież tematyka tej produkcji mogła być w łatwy sposób wykorzystana do wręcz przeciwnego rozłożenia akcentów, a więc ukazania obrazu, w którym uwaga widzów jest skupiona na działaniu tych dobrych bohaterów.

Poza tym, o ile ktoś może rzec, iż „Czas krwawego księżyca” stanowi swego rodzaju ostrzeżenie przed wadą chciwości, to z drugiej strony można się zastanawiać, czy aby twórca tego filmu (Martin Scorsese) nie ma jakiejś obsesji na punkcie pokazywania właśnie złych moralnie ludzi? Wspomnijmy choćby o takich jego filmach jak „Wilk z Wal Street”, „Irlandczyk”, „Kasyno”, „Chłopcy z Ferajny” – wszystkie one skoncentrowane są na niemoralności, przestępczości i korupcji.

Ostatecznie jednak dajemy nowemu filmowi Scorsese notę „+1”, gdyż, jakby nie patrzeć zło zostaje w nim ukarane, jakieś dobre postacie tam występują, a i ostrzeżenia przed chciwością można się w nim doszukać. Historia będąca podstawą do jego nakręcania dawała jednak potencjał do nakręcenia obrazu, o znacznie jaśniejszym i bardziej pozytywnym moralnie przesłaniu.

Mirosław Salwowski

Grafika dołączona została do powyższego tekstu za następującymi witrynami internetowymi:

https://www.filmweb.pl/film/Czas+krwawego+ksi%C4%99%C5%BCyca-2023-805204

https://www.newsweek.pl/historia/czas-krwawego-ksiezyca-prawdziwa-historia/4gjfsl1

28 października 2023 15:28