Filmy
Constantine

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Constantine
Data premiery (świat)
8 lutego 2005
Data premiery (Polska)
11 marca 2005
Rok produkcji
2005
Gatunek
Fantasy/ Thiller
Czas trwania
117 minut
Reżyseria
Francis Lawrence
Scenariusz
Kevin Brodbin, Frank A. Cappello
Obsada
Keanu Reeves, Rachel Weisz, Shia LaBoeuf, Tilda Swinton, Djimonem Hounsou, Peter Stormare
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Głównym bohaterem filmu John Constantine, różni się on od przeciętnych ludzi zdolnością widzenia duchów i innych istot nadprzyrodzonych, które dla przeciętnego człowieka są niewidoczne, lub wyglądają jak zwykli ludzie. Będąc nastolatkiem, Constantine popełnia samobójstwo na skutek swego „daru”, przez który to czyn trafia do piekła. Na jego szczęście na bardzo krótki okres czasu. Po powrocie do świata żywych postanawia  uczynkami odkupić swoją winę i wypracować sobie  miejsce w raju. Jednak zamiast spełniać standardowe dobre uczynki, czy też pościć itd. główny bohater zajmuje się wypędzaniem demonów. Johna Constantine motywuje do intensywniejszej pracy także toczący jego ciało rak płuc, który może spowodować jego zgon w przeciągu kilku miesięcy.

Akcja filmu zaczyna się od znalezienia przez dwójkę mężczyzn tzw. Włóczni przeznaczenia. Znalazca włóczni zostaje po jej dotknięciu opętany przez demona, a następnie rozpoczyna podróż do Los Angeles, gdzie rozgrywa się reszta filmu. Pewnego dnia na  drodze bohatera pojawia się Angela Dodson, która to badając okoliczności śmierci swojej siostry bliźniaczki stara się udowodnić, że jej siostra nie popełniła samobójstwa. Zdesperowana prosi głównego bohatera o pomoc.

constantine2

Niestety film: „Constantine” zawiera w sobie wiele sprzecznych z Biblią sugestii i twierdzeń.

Przykładowo: według twórców komiksu (film Constantine powstał na motywach komiksu) Bóg i diabeł nie ingerują w świat ludzi w sposób bezpośredni, a jedynie „szepczą do uszu ludzi” jak mogą postąpić. Obie strony zachęcają do dobra, lub zła poprzez półanioły i półdemony, które to również nie mogą ingerować w wolną wolę ludzi.

W jednej z końcowych scen, główny bohater oszukuje diabła jak i w pewien sposób Boga umożliwiając sobie zbawienie. Wygląda to tak: Constantine podcina sobie żyły, następnie pojawia się szatan. Bohater ujawnia intrygę syna diabła przeciwko jego ojcu, szatan z wdzięczności chce bohaterowi dać nagrodę.

Constantine chce uwolnienia z piekła „Isabel Dodson”, diabeł przychyla się do prośby bohatera. Dzięki „odkupieniu” siostry Angeli, John Constantine zostaje zbawiony. Szatan widząc to, uzdrawia ciało bohatera i zmusza go do powrotu do życia.

Film Constantine ukazuje przez tę scenę fałszywy obraz, w którym to diabeł może decydować, kto z potępionych idzie do raju a kto nie. Bóg w przytoczonej scenie również jest ślepy na tak oczywisty fortel. A więc w tej części diabeł jak i Bóg są ukazani jak głupcy, którzy nie są zdolni do przejrzenia tak oczywistego podstępu.

Główny bohater posługuje się magią.  Przykładowo Constantine udaje się za pomocą magii do piekła, aby odnaleźć tam „Isabel Dodson” siostrę bliźniaczkę Angeli. Używa magicznych przedmiotów (amulety, znaki z religii niechrześcijańskich, a nawet i znaki satanistyczne), które to ułatwiają mu walkę z demonami jak i półdemonami, którzy nie przestrzegają zasady nieingerencji.

Dantel Vadei

28 stycznia 2014 10:59