Filmy
Borat: podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej

Ocena ogólna:  Ekstremalnie zły (-4)

Tytuł oryginalny
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Rok produkcji
2006
Gatunek
Komedia
Czas trwania
82 minuty
Reżyseria
Larry Charles
Scenariusz
Sacha Baron Cohen, Peter Baynham, Anthony Hines, Dan Mazer
Obsada
Sacha Baron Cohen, Kenneth Davitian
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten opowiada o fikcyjnym reporterze z Kazachstanu, który wyprawia się w podróż po Stanach Zjednoczonych, by tam prowokować ludzi swym zachowaniem do różnych antysemickich, „homofobicznych”, „seksistowskich” i rasistowskich wypowiedzi. Podczas tego wyjazdu Borat postanawia też ożenić się ze znaną aktorką i modelką, Pamelą Anderson, do czego chce doprowadzić, próbując porwać ową niewiastę w końcówce tego filmu.
Chociaż filmowi krytycy dopatrywali się w „Boracie” głębszego przesłania w postaci celnej satyry na różne wady Amerykanów, my widzimy tu przede wszystkim niesamowite nagromadzenie obrzydliwości w postaci epatowania widza wulgarnością, obscenicznością, brzydotą i pornografią. Obraz ten chce śmieszyć widza licznymi plugawymi żartami, odwołaniami do rozpusty, masturbacji  i homoseksualizmu oraz brakiem estetyki (wyrażającej się np. obnoszeniem kału w woreczku przez głównego bohatera). Tytułowy „Borat” w pewnym momencie, by dostarczyć rozrywki widzowi, udaje też swe nawrócenie na chrześcijaństwo.

borat14
Film ów ocieka ohydą w tak intensywny sposób, iż jakiekolwiek ewentualne słuszne aluzje krytyczne względem niektórych wad ludzkich, w absolutnie żaden sposób nie równoważą złych moralnie elementów.
„Borat” to jeden z najbardziej wstrętnych i odrażających filmów. Produkcja ta jest bardzo dobrym przykładem na to, co chrześcijanie powinni stanowczo bojkotować jeśli chodzi o dobieranie swej rozrywki.

17 marca 2016 14:33