Filmy
Biblia (odcinek 1 i 2)

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
The Bible
Rok produkcji
2013
Gatunek
Serial historyczny
Czas trwania
ok. 60 minut (długość trwania jednego odcinka)
Kraj
USA/Wielka Brytania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Najnowszy serial telewizyjny przedstawiający w wersji fabularnej niektóre z historii opisanych w Starym i Nowym Testamencie. W pierwszym i drugim odcinku opowiedziane zostały m.in. losy Abrahama, Lota oraz Mojżesza (w kontekście wyprowadzenia Hebrajczyków z egipskiej niewoli), zniszczenie Sodomy.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej tę ekranizację Biblii należy pochwalić za:

1. Wierność treści Pisma świętego. Nie ma tu bowiem elementów, które przedstawiałyby opisywane historie w sposób sprzeczny bądź poddający w wątpliwość zawarte w Biblii relacje natchnionych autorów. Pewne zaś, wykraczające poza literalną treść Pisma świętego szczegóły pokazane w  odcinkach owego serialu stanowią uprawnione domysły jego autorów (np. w w części drugiej słyszymy jak Faraon mówi o sobie: „Ja jestem bogiem” – choć nie znajdujemy tych słów w Biblii, to jednak nie ma tam też niczego, co by wykluczało możliwość, iż ów władca rzeczywiście w ten sposób się o sobie wyrażał).

2. Sceny pokazujące bądź sugerujące seks lub nagość są bardzo powściągliwe i umiarkowane. Reżyserzy tego serialu nie ulegli pokusie, by ze względu na tzw. realizm przedstawiać z dosadnością i szczegółowością np. grzechy seksualne dziejące się w Sodomie.  Zgodnie zresztą z biblijnym stylem narracji tym podobnych nieprawości, są one tu bardziej zasygnalizowane niż opisywane w szczegółach.

3. W jednej ze scen pokazujących zdeprawowanych mieszkańców Sodomy widzimy transwestytę i półnagą kobietę zmysłowo tańczącą przed grupą mężczyzn.  W ten sposób została zasugerowana moralna dezaprobata dla owych obrzydliwości – ważne to jest szczególnie dziś, gdy takowe są albo normą (zmysłowe tańce) albo też zaczynają być ideologicznie usprawiedliwiane (tzw. filozofia „gender”, która uzasadnia zachowania transwestyckie i transseksualne). Niestety wydaje się jednak, że fakt, iż Sodoma została zniszczona też za grzechy homoseksualizmu, nie został tu odpowiednio zaakcentowany.

4. Widać tu kontrast pomiędzy zmysłowością, nieskromnością i próżnością pogan, a prostotą oraz skromnością praktykowaną przez czcicieli Pana Boga.

 

Zatem ogólnie rzecz biorąc, o ile następne odcinki tego serialu będą utrzymywane w tym samym duchu co jego pierwsze dwie części, można będzie ów uznać za budujący wiarę, ukazujący potęgę, moc i majestat Boga oraz zachęcający do bardziej prawego i chrześcijańskiego życia.

20 października 2013 15:12