Filmy
Beverly Hills, 90210 (serial TV)

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Beverly Hills, 90210
Data premiery (świat)
4 października 1990
Data premiery (Polska)
26 lutego 1994
Rok produkcji
1990 - 2000
Gatunek
Obyczajowy
Czas trwania
44 minuty (czas trwania jednego odcinka)
Reżyseria
Daniel Attias, Chip Chalmers, Jason Priestley, Michael Lange, Jeffrey Melman
Scenariusz
Darren Star, Jessica Klein, Steve Wasserman, Charles Rosin
Obsada
Jason Priestley, Shannen Doherty, Jennie Garth, Ian Ziering, Luke Perry, Tori Spelling, Gabrielle Carteris
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Jeden z bardziej znanych seriali telewizyjnych dla młodzieży. Jego kanwą były losy bliźniaczego rodzeństwa Brendy i Brandona Walshów, które po tym jak ich rodzice przeprowadzają się z rodzinnej Minnesoty do Kalifornii, muszą przywyknąć i zaadaptować się do życia w nowym miejscu. Produkcja ta porusza wiele różnych problemów tak typowych dla nastolatków i młodych ludzi (np. przedwczesne ciąże, seks przedmałżeński), jak i charakterystycznych dla całych społeczności (AIDS, prawo do posiadania broni, dyskryminacja i uprzedzenia rasowe, etc.).

Na płaszczyźnie etycznej i światopoglądowej ocena tego serialu musi być wyraźnie krytyczna i negatywna. Owszem, nie sposób zaprzeczyć temu, iż część z promowanych w nim wzorców zachowań jest godna pochwały, a także pewne rzeczy ukazywane tam jako złe, rzeczywiście są niegodziwe (np. rasizm). Z drugiej jednak strony, niemało ze społecznych problemów ukazywanych w tej produkcji było w oczywisty sposób pokazywanych tam w typowo liberalnym i libertyńskim duchu, przeciwnym tradycyjnej moralności chrześcijańskiej. Na przykład w wyraźnie aprobatywny sposób twórcy owego serialu pokazywali seks przedmałżeński młodych ludzi, o ile tylko był on czyniony „w odpowiedzialny i bezpieczny sposób” oraz dokonywał się  w ramach bardziej stałego związku. Takie zaś nastawienie twórców owej produkcji było tym bardziej niebezpieczne, gdy zważy się, że była ona adresowana szczególnie do młodych, a przez to jeszcze nie do końca duchowo i umysłowo ukształtowanych ludzi.

Ponadto, „Beverly Hills, 90210” w dość wyrazisty sposób eksponował nieskromne i bezwstydne stroje, a co więcej nie stronił też od pokazywania widzom scen zmysłowych pocałunków i pieszczot.

Beverly2

Z pewnością zatem nie polecamy, ani nie doradzamy oglądania tego serialu.  Rodzice niechaj chronią swe nastoletnie pociechy przed dużą dawką trucizny w nim zawartej.

10 lipca 2016 12:01