Filmy
Autostrada nadziei

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
Adopt a Highway
Data premiery (świat)
10 marca 2019
Rok produkcji
2019
Gatunek
Dramat
Czas trwania
78 minut
Reżyseria
Logan Marshall-Green
Scenariusz
Logan Marshall-Green
Obsada
Ethan Hawke, Elaine Hendrix, Betty Gabriel
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten opowiada o Russelu, który wsadzony na przeszło 20 lat do więzienia (za coś, co dziś uznalibyśmy za mało szkodliwy czyn – posiadanie marihuany w celu jej rozprowadzania) po swym uwolnieniu musi radzić sobie z życiem na wolności. Wiele jednak się w czasie pobytu Russela za kratkami zmieniło i w swym nowym życiu jest on wyraźnie zdezorientowany i zagubiony. Pewnego dnia na śmietniku znajdującym się obok jego miejsca pracy znajduje płaczącego noworodka, którym to postanawia się zaopiekować.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej produkcja ta może być – bez poważniejszych zastrzeżeń – uznana za całkiem dobrą i budującą. Jest to bowiem pozbawiona seksu, obsceniczności, przemocy i (przynajmniej w polskiej wersji językowej) eksponowania wulgaryzmów spokojna opowieść o poruszającym się w nowej dla siebie rzeczywistości człowieku, który próbuje ułożyć sobie życie, a przy tym również okazuje miłość najsłabszym. W pewnym stopniu film ten porusza też kwestię zmierzenia się ze swoją przeszłością, co widać w wątku, gdy Russel przemierza bardzo długą podróż, by odwiedzić groby swych zmarłych już rodziców i symbolicznie się z nim pożegnać. Można wreszcie powiedzieć, iż w obrazie tym zwrócono uwagę na problem zbyt drastycznego karania pewnych niewspółmiernych do tego występków. Trudno bowiem uznać za sprawiedliwą i proporcjonalną karę 20-letnie pozbawienie wolności za bycie trzykrotnie przyłapanym na posiadaniu marihuany choćby i w celu jej rozprowadzania. To już o wiele lepszą sankcją karną byłoby poddanie chłoście kogoś takiego zamiast wsadzania go na niemal połowę jego dotychczasowego życia do więzienia.

Z mniej istotnych zastrzeżeń, jakie można by podnieść wobec tego filmu jest to, iż Russel w pewnych momentach zdaje się kłamać, ale z drugiej strony produkcja ta nie opowiada wszak o człowieku, który osiągnął już szczyty świętości, a i owe czyny nie stanowią jakiegoś wątku przewodniego omawianego obrazu.

Film „Autostrada nadziei” jest aktualnie wyświetlany przez stację Canal Plus.

Mirosław Salwowski

10 lutego 2022 16:48