Filmy
Athena

Ocena ogólna:  Dobry ale z bardzo poważnymi zastrzeżeniami (+1)

Data premiery (świat)
2 września 2022
Rok produkcji
2022
Gatunek
Dramat, Akcja
Czas trwania
97 minut
Reżyseria
Romain Gavras
Scenariusz
Romain Gavras, Ladj Ly
Obsada
Dali Benssalah, Sami Slimane, Anthony Bajon
Kraj
Francja
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Chociaż na gruncie faktograficzno-historycznym fabuła filmu „Athena” jest fikcyjna, to nie trzeba być żadnym ekspertem od współczesnej Francji, by wiedzieć, iż twórcy tej produkcji w bardzo bliski sposób nawiązują do realnych problemów owego kraju, które wyrażają się w mniej lub bardziej cyklicznie powtarzających się zamieszkach wybuchających na post-imigranckich przedmieściach francuskich miast. Oto wszak, w „Athena” opowiedziana została historia o tym, jak francuskie przedmieścia ogarniają gwałtowne rozruchy (graniczące z wojną domową) po tym, gdy tamtejszym policjantom zarzuca się celowe zamordowanie arabskiego imigranta. W tle całej tej fabuły rozgrywa się także opowieść o trzech braciach owego zabitego chłopaka, którzy będą musieli odnaleźć się w tej nowej i nieoczekiwanej rzeczywistości.

Mimo że niektórzy zarzucają filmowi „Athena” gloryfikowanie przemocy i patologicznych zachowań, to my pozwoliliśmy sobie na jego pozytywne dowartościowanie, a to choćby dlatego, iż przebieg jego akcji daje nam lekcję o tym, by raczej hamować emocje i być powściągliwym w formułowaniu swych sądów. Ponadto pomimo faktu, iż produkcja ta rzeczywiście epatuje gwałtownymi i obiektywnie niedozwolonymi moralnie formami przemocy, to przynajmniej jeden z jej głównych bohaterów do pewnego momentu próbuje zadać jej kres – chociaż później i on ulega jej niszczycielskiej sile.

Podsumowując, film pt. „Athena” jawi się nam raczej jako ostrzeżenie przed uleganiem pochopnym osądom i sięganie po samowolnie wymierzaną przemoc aniżeli jej gloryfikacja. Jako jednak, że w ostatecznym rozrachunku żaden z bohaterów nie wydaje się tu postępować w sposób, który mógłby być oceniony jako moralnie dobry, dajemy tej produkcji najniższą z naszych pozytywnych ocen, czyli „+1”.

Mirosław Salwowski

Grafika wykorzystana została w tym tekście za następującymi stronami internetowymi:

www.filmweb.pl

www.netflix.com

19 sierpnia 2023 10:20