Filmy
Asystentka

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
The Assistant
Data premiery (świat)
30 sierpnia 2019
Data premiery (Polska)
7 maja 2020
Rok produkcji
2019
Gatunek
Dramat
Czas trwania
85 minut
Reżyseria
Kitty Green
Scenariusz
Kitty Green
Obsada
Julia Garner, Jon Orsini, Noah Robbins
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten opowiada o młodej asystentce Jane, której marzeniem jest zostać filmową producentką. Jane wiernie spełnia swe pracownicze obowiązki, pierwsza przychodząc do biura i ostatnia z niego wychodząc. Pewnego dnia napotyka ona w swej pracy na bardzo podejrzaną moralnie sytuację: chodzi o nakłanianie przez jej szefa jednej z podległych mu kobiet do odbywania z nim aktów seksualnych. Jane postanawia coś z tym zrobić, acz napotyka przy tym na mur nieprzychylności i obojętności.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film ów można ocenić pozytywnie, gdyż, pomimo swego co najmniej niejednoznacznego i niejasnego zakończenia, przynajmniej wskazuje na wartościową postawę głównej jego bohaterki. Pokazanie owej postawy jest tym bardziej cenne w kontekście naszego polskiego kręgu kulturowego, gdzie wydaje się, iż wciąż coś takiego jest odbierane w dwuznacznych etycznie kategoriach, a więc jako „donoszenie”, „kablowanie”, „konfidenctwo”, etc. Ponadto, mimo że twórcy tego obrazu mogliby jego tematykę wykorzystać do epatowania widzów scenami seksu, obsceniczności i nieskromności, nie znajdziemy tam tym podobnych zabiegów. Można więc powiedzieć, iż „Asystentka” w „staroświecki” sposób łączy ze sobą zasygnalizowanie danego problemu z umiarem w środkach artystycznego wyrazu w tym celu zastosowanych. To bardzo dobra praktyka pokazująca, że nie jest konieczne nakręcenie filmu o złu tych czy innych form niemoralności seksualnej z jednoczesnym epatowaniem scenami wyraziście przedstawiającymi owe czyny.

Mirosław Salwowski

Ps. Powyżej opisany film można legalnie obejrzeć pod następującym linkiem internetowym: https://katoflix.pl/film/asystentka

___

Źródła grafiki wykorzystanej w tekście:

www.filmweb.pl

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/film/1957556,1,recenzja-filmu-asystentka-rez-kitty-green.read

18 lipca 2023 11:25