Filmy
Amish Grace

Ocena ogólna:  Bardzo dobry (+4)

Rok produkcji
2010
Gatunek
Dramat
Czas trwania
88 minut
Reżyseria
Gregg Champion
Scenariusz
Sylvie White, Teena Booth
Obsada
Kimberly Williams-Paisley, Matt Letscher, Tammy Blanchard, Fay Masterson, Madison Mason, Gary Graham, Darcy Rose Byrnes
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film oparty na autentycznej historii, która miała miejsce w 2006 roku, w jednej z amiszowskich szkół w USA.  Wówczas to szaleniec zabił 6 uczących się tam dziewczynek i poważnie ranił jeszcze kilka z nich, a następnie popełnił samobójstwo.  Wspólnota Amiszów, którą dotknęła ta tragedia postanowiła okazać przebaczenie człowiekowi, który dokonał tego czynu (czego symbolicznym wyrazem była obecność Amiszów na jego pogrzebie), a także przyjść z pomocą rodzinie owego mordercy.

Właśnie ta niezwykła historia o zbrodni, cierpieniu oraz mocy przebaczenia płynącego z konsekwentnego posłuszeństwa Bogu i Jego Słowu, została w wersji fabularnej opowiedziana w „Amish Grace”.  Siłą rzeczy czyni to omawiany film zdecydowanie pro-chrześcijańskim. Odwołania do Boga, Pana Jezusa, modlitwy oraz konieczności okazywania posłuszeństwa i zaufania Bożemu Słowu są tu jasne i liczne. Jednocześnie, autorzy tej produkcji uniknęli pułapki pewnego „przesłodzenia” i ckliwości, obecnych w części filmów o chrześcijańskim przesłaniu i nie stronią w swym dziele od pokazywania głębi problemów  emocjonalnych, przed którymi stoją ludzie dotknięci wielką tragedią, a jednocześnie mający przebaczyć tym przez których zostali skrzywdzeni. Wielka i szlachetna zasada nauczana przez naszego Zbawiciela:  „Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień” (Mateusz 6, 14), lśni tu jednak z całym swym blaskiem.

Mimo, że podstawą fabuły w omawianej produkcji były krwawe wydarzenia, jej twórcom udało się poruszyć ów temat bez pokazywania jakichkolwiek scen przemocy czy rozlewu krwi. Film ten jest też wolny od jakichkolwiek scen erotycznych, wulgaryzmów, obscenicznych dialogów bądź aluzji oraz eksponowania nieskromnych ubiorów.

„Amish Grace” z tłumaczeniem na język polski można oglądać w tym miejscu: http://www.youtube.com/watch?v=xLqOincjLug

 

27 października 2013 18:18