Filmy
Jabłka Adama

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
Adams æbler
Rok produkcji
2005
Gatunek
Komediodramat
Czas trwania
94 minut
Reżyseria
Anders Thomas Jensen
Scenariusz
Anders Thomas Jensen
Obsada
Ulrich Thomsen, Mads Mikkelsen, Nicholas Bro, Ali Kazim, Paprika Steen
Kraj
Dania/Niemcy
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Adam – neonazista i skinhead, po tym jak dopuścił się przestępstw z użyciem przemocy, zostaje skierowany przez sąd do ośrodka resocjalizacyjnego prowadzonego przez pastora Ivana. W tymże miejscu znajdują się narkomani, złodzieje oraz inne osoby mający problemy z prawem. Adam dostaje od pastora zadanie: ma uczynić coś dobrego dla ludzi w ośrodku. Adam zatem decyduje się, że upiecze szarlotkę z owoców rosnących na pobliskiej jabłoni (którą to będzie doglądał i strzegł). Dzieje się jednak coś bardzo dziwnego – jabłoń jest regularnie atakowana przez wrony i robaki. Tak też upieczenie szarlotki przez Adama staje pod znakiem zapytania.

Oczywiście, ów film nie jest tylko historią o doglądaniu drzewa przez podopiecznego pastora. W tle patrzymy na naiwną wiarę Iwana, który za wszelką cenę nie chce dopuścić do siebie świadomości, iż ludzie czynią czasem bardzo złe rzeczy. Widzimy też jak Adam będąc w ośrodku będzie musiał zmierzyć się ze swymi rasowymi uprzedzeniami oraz nienawiścią, którą żywi do bliźnich.

To wszystko zaś służy twórcom filmu do pokazania widzom prawdy o tym, że owszem na tym świecie jest wiele zła, ale z drugiej strony ludzie mogą zmieniać się na lepsze. Można też powiedzieć, że jest to jedno z dzieł rozważających tradycyjny motyw walki dobra ze złem.  Co jeszcze ważniejsze, to przesłanie jest tu ukazane nie w stricte humanistycznym i świeckim, ale w chrześcijańskim kontekście. Mamy tu bowiem liczne i życzliwe odniesienia do wiary w Pana Jezusa, Pisma świętego (głównie Księgi Hioba)  i modlitwy. Jeden z wątków owego obrazu można zaś nawet interpretować, jako wsparcie dla idei „Pro Life”, gdyż pewna pokazana tu kobieta decyduje się urodzić niepełnosprawne dziecko, mimo, że początkowo chciała je zabić w trakcie aborcji.  Co nie bez znaczenia, te dobre i cenne rzeczy pokazane są  bez nadmiernego dydaktyzmu, ale w lekkiej, humorystycznej formie.

jablka2

Wadą tego filmu jest jednak duża ilość nieprzyzwoitych i wulgarnych słów tu umieszczonych oraz zbyt wyrazista i krwawa przemoc (miejscami eksploatowana nawet bez logicznego uzasadnienia w fabule i akcji). Mimo to jednak, szczególnie na tle – w dużej mierze – nihilistycznego kina europejskiego – „Jabłka Adama” można uznać za prawdziwą perełkę z pro-chrześcijańskim przesłaniem.

12 lipca 2016 10:08