Filmy
16 przecznic

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
16 Blocks
Rok produkcji
2006
Gatunek
Sensacyjny
Czas trwania
105 minut
Reżyseria
Richard Donner
Scenariusz
Richard Wenk
Obsada
Bruce Willis, Mos Def, David Morse, David Zayas, David Sparrow
Kraj
USA/Niemcy
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film opowiada o zmęczonym życiem, skorumpowanym i rozpitym policjancie Jacku Mosleyu (w tej roli Bruce Willis), który w pewnym momencie dostaje pozornie błahe zadanie przewiezienia drobnego młodego złodziejaszka Eddiego, by ten mógł złożyć zeznania w procesie karnym, jako świadek. Okazuje się jednak, że kilku również skorumpowanych kolegów Jacka, chce przejąć owego świadka w drodze, by następnie go zabić. Eddie jest bowiem w posiadaniu informacji, które mogą zaprowadzić owych skorumpowanych gliniarzy (również Jacka) do więzienia. Choć koledzy Jacka próbują ukryć przed nim swe zamiary, ten szybko orientuje się, że życiu Eddiego zagraża z ich strony śmiertelne niebezpieczeństwo. Mimo, że zeznania tego młodzieńca mogą doprowadzić do skazania też Jacka, postanawia on z bronią w ręku chronić go przed swymi kolegami.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej „16 przecznic” jest promocją takich tradycyjnych cnót chrześcijańskich jak: sprawiedliwość, wytrwałość, uczciwość, współczucie, gotowość do zadośćuczynienia za własne winy oraz wiara w to, że ludzie mogą zmieniać się na lepsze. Na przykładzie Jacka Mosleya widzimy jak jego fizyczna walka z dawnymi kolegami staje się jednocześnie jego osobistym bojem o zachowanie swej osobistej godności i policyjnego honoru. Jack chroni Eddiego mimo, że ten jest dla niego całkowicie obcym człowiekiem, może zginąć w skutek tego od kul swych kolegów, a ponadto zeznania owego młodzieńca jako świadka mogą także go wpakować do więzienia. Jack jest w pewnym momencie namawiany przez swego ex-partnera Franka, by nie narażał się dla „kogoś takiego” jak Eddie, gdyż „z takich jak ten opryszek” już nic nie będzie. Mimo tego, że Jack sam bardzo wątpi w to, iz Eddie może  zmienić swe życie na moralnie lepsze, nie ulega namowom Franka i do końca chroni młodego przestępcę z narażeniem samego siebie. Ostatecznie zostaje zasugerowane, iż Eddie porzuca złodziejski proceder i zaczyna uczciwie zarabiać na swe życie prowadząc firmę cukierniczą – na końcu Jack dostaje na urodziny tort od Eddiego z liścikiem o treści: „Ludzie mogą się zmieniać„.

Przecznica2

W filmie tym nie ma scen seksu, aktów nierządu, cudzołóstwa oraz eksponowania nieskromnych strojów. Jeden krótki fragment pokazuje półnagiego mężczyznę. Ze względu jednak na pewną ilość zawartych w nim wulgaryzmów oraz scen krwawej przemocy, lepiej go oglądać z pewną ostrożnością.

„16 przecznic” jest co pewien czas emitowane w telewizjach komercyjnych, powinno być ono też dostępne w wypożyczalniach DVD.

1 sierpnia 2015 15:29